Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Przygotowanie pliku do druku, a technologia druku

Przygotowując plik do druku należy zwrócić uwagę jaką technologię druku wykorzystuje wybrana drukarnia przy planowanym nakładzie , materiale oraz innych specyficznych elementach końcowego produktu.

Możemy przyjąć, że zupełnie inna technologia druku zostanie wykorzystana w przypadku druku etykiet samoprzylepnych w nakładzie 100 sztuk, a zupełnie inna w przypadku 1000 000 sztuk tych samych etykiet. Można założyć że jeżeli będzie to produkt o standardowym kształcie prostokąta to w przypadku pierwszego nakładu zostanie wykorzystana maszyna cyfrowa na suchy toner, a w przypadku drugiego nakładu technologia offsetowa.

Trzymając się dalej etykiet samoprzylepnych wykorzystana technologia zmieni się w przypadku produkcji o kształcie niestandardowym. Najpowszechniejszym rozwiązaniem w tym wypadku przy druku niskonakładowym będzie zastosowanie przez drukarnie ekosolwentowego plotera drukująco-tnącego. Natomiast w przypadku druku wysokonakładowego najprawdopodobniej zastosowany zostanie druk offsetowy, a następnie sztancowanie pożądanego kształtu na sztanctyglu.

Dotychczas rozważyliśmy jedynie kwestie druku arkuszowego z wycinaniem etykiet do docelowego kształtu lub z nacinaniem takiego kształtu i pozostawienie naklejek do odklejania z arkusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę