Drukarnia Fiolet Katowice - Blog o poligrafii

Druk Etykiet Samoprzylepnych – czym to się je?

Etykiety samoprzylepne czyli naklejki, wydają się być drobnym dodatkiem do produktu, dlatego często są błędnie niedoceniane. Odgrywają bardzo ważną rolę w procesie produkcji, identyfikacji i sprzedaży. Estetycznie wykonana etykieta podnosi atrakcyjność produktu, mając duży wpływ na wyróżnienie się wśród produktów konkurencji. Ponadto na etykietach w postaci kodów kreskowych czy QR możemy wprowadzić wiele informacji o danym produkcie.

Głównym kryterium wyboru etykiet samoprzylepnych jest ich przeznaczenie. Aby wybrać najbardziej odpowiedni produkt, musimy znać procesy produkcyjne, magazynowanie, obszar i czas zastosowania oraz wymagania klienta końcowego.

KRYTERIA ESTSTYCZNE

• Etykieta powinna przyciągać uwagę potencjalnego klienta, a także być estetyczna i czytelna,

• W obecnych czasach, szczególnie jeżeli planujemy sprzedaż online, etykieta powinna wzbudzać zainteresowanie, a także, co bardzo ważne,  dobrze wyglądać na zdjęciach.

• Kolorowy nadruk etykiety. Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim stosowanie kolorowych etykiet. Kolor i ciekawa grafika mogą pełnić dwie funkcje przyciągania uwagi klienta, a także ostrzegawczą  w przypadku etykiet informacyjnych.

KRYTERIA TECHNICZNE

Rozmiar naklejki. Wybierając rozmiar naklejki, musimy wziąć pod uwagę ilość informacji, które chcemy umieścić, rozmiar powierzchni, na którą będziemy naklejać etykietę oraz możliwości technologiczne urządzenia drukującego.

Kształt etykiety samoprzylepnej. Najpopularniejszym kształtem jest prostokąt ale obecnie nie ma najmniejszych problemów z wykonaniem etykiet w kształcie koła czy innego kształtu.

Etykieta produktowa musi wyraźnie zawierać nazwę produktu i informacje o produkcie, nazwę i adres firmy, która go wyprodukowała lub adres importera. Zgodnie z polskim prawodawstwem etykiety muszą być napisane w języku polskim i posiadać dodatkowe oznaczenia wymagane odrębnymi przepisami, np. znak zgodności, znak bezpieczeństwa, informacja o wprowadzeniu produktu na rynek. Informacje muszą być czytelne, jasne i zrozumiałe. Klient nie może być wprowadzony w błąd przez nieprawidłowe lub niejasne oznakowanie produktu.

Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego materiału na etykietę (np. Papier samoprzylepny, folia przezroczysta, folia biała). Należy przeanalizować powierzchnię, do której naklejona zostanie etykieta, w jakich warunkach będzie przechowywana i jaka jest jej żywotność. Przede wszystkim etykieta powinna być trwała. O wyborze surowca decyduje przede wszystkim otoczenie, w jakim znajduje się oznakowany produkt, obszar zastosowania oraz wymagana trwałość.

Podstawowe surowce, z których można wykonać etykiety samoprzylepne to:

– papier samoprzylepny,

– folie polipropylenowe i polietylenowe,

– poliestrowe,

– folie winylowe,

– folie plombowe,

– folie bezklejowe.

Klej. Ważnym elementem etykiety samoprzylepnej jest również rodzaj zastosowanego kleju. Wybór zależy od tego, czy naklejka ma być przyklejona na stałe, czy chcemy móc ją odkleić w późniejszym czasie. Wybór kleju zależy również od tego jaka jest powierzchnia aplikacji i jakie są warunki ekspozycji. Kleje klasyfikuje się jako standardowe, wzmocnione i łatwodklejalne.

Projekt etykiety powinien uwzględniać spady wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jest to obszar wokół wzoru, który zostanie odcięty po wydrukowaniu. Spady drukarskie służą do uniknięcia nieestetycznych, niezadrukowanych części na etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry