Druk Etykiet Samoprzylepnych – czym to się je?
Etykiety samoprzylepne czyli naklejki, wydają się być drobnym dodatkiem do produktu, dlatego często są błędnie niedoceniane. Odgrywają bardzo ważną rolę w procesie produkcji, identyfikacji i sprzedaży. Estetycznie wykonana etykieta podnosi atrakcyjność produktu, mając duży wpływ na wyróżnienie się wśród produktów konkurencji. Ponadto na etykietach w postaci kodów kreskowych czy QR możemy wprowadzić wiele informacji o danym produkcie.
Głównym kryterium wyboru etykiet samoprzylepnych jest ich przeznaczenie. Aby wybrać najbardziej odpowiedni produkt, musimy znać procesy produkcyjne, magazynowanie, obszar i czas zastosowania oraz wymagania klienta końcowego.
KRYTERIA ESTSTYCZNE
• Etykieta powinna przyciągać uwagę potencjalnego klienta, a także być estetyczna i czytelna,
• W obecnych czasach, szczególnie jeżeli planujemy sprzedaż online, etykieta powinna wzbudzać zainteresowanie, a także, co bardzo ważne, dobrze wyglądać na zdjęciach.
• Kolorowy nadruk etykiety. Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim stosowanie kolorowych etykiet. Kolor i ciekawa grafika mogą pełnić dwie funkcje przyciągania uwagi klienta, a także ostrzegawczą w przypadku etykiet informacyjnych.
KRYTERIA TECHNICZNE
• Rozmiar naklejki. Wybierając rozmiar naklejki, musimy wziąć pod uwagę ilość informacji, które chcemy umieścić, rozmiar powierzchni, na którą będziemy naklejać etykietę oraz możliwości technologiczne urządzenia drukującego.
• Kształt etykiety samoprzylepnej. Najpopularniejszym kształtem jest prostokąt ale obecnie nie ma najmniejszych problemów z wykonaniem etykiet w kształcie koła czy innego kształtu.
• Etykieta produktowa musi wyraźnie zawierać nazwę produktu i informacje o produkcie, nazwę i adres firmy, która go wyprodukowała lub adres importera. Zgodnie z polskim prawodawstwem etykiety muszą być napisane w języku polskim i posiadać dodatkowe oznaczenia wymagane odrębnymi przepisami, np. znak zgodności, znak bezpieczeństwa, informacja o wprowadzeniu produktu na rynek. Informacje muszą być czytelne, jasne i zrozumiałe. Klient nie może być wprowadzony w błąd przez nieprawidłowe lub niejasne oznakowanie produktu.
• Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego materiału na etykietę (np. Papier samoprzylepny, folia przezroczysta, folia biała). Należy przeanalizować powierzchnię, do której naklejona zostanie etykieta, w jakich warunkach będzie przechowywana i jaka jest jej żywotność. Przede wszystkim etykieta powinna być trwała. O wyborze surowca decyduje przede wszystkim otoczenie, w jakim znajduje się oznakowany produkt, obszar zastosowania oraz wymagana trwałość.
Podstawowe surowce, z których można wykonać etykiety samoprzylepne to:
– papier samoprzylepny,
– folie polipropylenowe i polietylenowe,
– poliestrowe,
– folie winylowe,
– folie plombowe,
– folie bezklejowe.
• Klej. Ważnym elementem etykiety samoprzylepnej jest również rodzaj zastosowanego kleju. Wybór zależy od tego, czy naklejka ma być przyklejona na stałe, czy chcemy móc ją odkleić w późniejszym czasie. Wybór kleju zależy również od tego jaka jest powierzchnia aplikacji i jakie są warunki ekspozycji. Kleje klasyfikuje się jako standardowe, wzmocnione i łatwodklejalne.
• Projekt etykiety powinien uwzględniać spady wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jest to obszar wokół wzoru, który zostanie odcięty po wydrukowaniu. Spady drukarskie służą do uniknięcia nieestetycznych, niezadrukowanych części na etykiecie.