Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Czy można drukować z RGB?

Aby odpowiedzieć na to pytanie na początku należy wyjaśnić różnice między RGB a CMYK.

RGB (Red, Green, Blue) i CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black) to dwie różne przestrzenie kolorów, używane w różnych kontekstach, takich jak monitor komputerowy i druk.

Oto główne różnice między RGB i CMYK

Rodzaj modelu kolorów:

  • RGB (Red, Green, Blue): Jest to model addytywny, co oznacza, że kolory są tworzone poprzez dodawanie światła. Kiedy wszystkie trzy składniki są maksymalne, uzyskujemy biały kolor. To jest typowe dla wyświetlania kolorów na monitorach komputerowych, telewizorach i innych urządzeniach wyświetlających.
  • CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black): Jest to model subtrakcyjny, co oznacza, że kolory są mieszane przez odejmowanie światła. Składniki te reprezentują kolory używane w druku: czerń (Key, K), cyjan (C), magenta (M) i żółty (Y). Kolor czarny (K) jest dodawany, aby poprawić jakość i oszczędzić na zużyciu kolorowych atramentów.

Zastosowanie:

  • RGB: Używane głównie do wyświetlania obrazów na monitorach, telewizorach, aparatach fotograficznych itp.
  • CMYK: Używane w procesie drukowania, zarówno dla druku offsetowego, jak i drukarek atramentowych. W druku offsetowym cztery kolory CMYK nakładane są na siebie w różnych proporcjach, aby uzyskać pełną gamę kolorów.

Gamut kolorów:

  • RGB: Ma większą gamę kolorów niż CMYK. Oznacza to, że można uzyskać intensywne i jaskrawe kolory, które nie zawsze mogą być dokładnie odtworzone w druku.
  • CMYK: Posiada ograniczoną gamę kolorów w porównaniu do RGB. Niektóre jaskrawe i intensywne kolory mogą być trudne do odwzorowania w druku.

Reprezentacja:

  • RGB: Reprezentuje kolory poprzez emisję światła.
  • CMYK: Reprezentuje kolory poprzez absorpcję światła (barwy subtrakcyjne).

Odpowiadając na zadane na wstępie pytanie:

Tak, można drukować z przestrzeni kolorów RGB (Red, Green, Blue), jednak standardowo w druku offsetowym, druku cyfrowym, wielkoformatowym i wielu innych tradycyjnych procesach drukarskich używa się przestrzeni kolorów CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black). Przestrzeń kolorów RGB jest typowa dla monitorów komputerowych i innych urządzeń wyświetlających obrazy na ekranie.

Jeśli przygotowujesz projekt do druku, ważne jest, aby dostosować kolory do przestrzeni kolorów, którą będzie używała drukarka. Dlatego zazwyczaj konwersja z RGB na CMYK jest zalecana przed drukowaniem, aby uzyskać dokładniejsze odwzorowanie kolorów na wydruku.

Jeśli drukujesz samodzielnie na drukarce atramentowej, zazwyczaj będziesz pracować w przestrzeni kolorów RGB, ponieważ wiele drukarek atramentowych korzysta z kolorów CMYK w trybie emulacji, a konwersję można przeprowadzić automatycznie w programie do projektowania graficznego lub w oprogramowaniu drukującym.

Ważne jest, aby przygotowując projekt graficzny do druku w profesjonalnej drukarni, dostosować kolory do przestrzeni kolorów CMYK, aby uzyskać dokładniejsze odwzorowanie kolorów na fizycznym medium drukarskim. Konwersja z RGB na CMYK jest często wymagana przed wysłaniem projektu do druku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę