Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Jak przygotować poprawny plik do druku plakatów?

Jak przygotować plik, aby plakaty były przejrzyste i przyciągały wzrok? Na co zwrócić uwagę, wykonując projekt plakatów? Sprawdź porady specjalistów!

Dobry projekt plakatu powinien przyciągać uwagę, przekazywać jasny komunikat i być atrakcyjny wizualnie. Oto kilka kluczowych elementów, które powinny być uwzględnione w udanym projekcie plakatu:

 1. Cel Komunikacyjny:
  • Określ jasno cel komunikacyjny plakatu. Czy ma promować produkt, informować o wydarzeniu, czy może zwiększać świadomość marki? Zrozumienie głównego celu pomoże w skoncentrowaniu się na istotnych treściach.
 2. Wyrazisty Tytuł i Hasło:
  • Umieść wyrazisty tytuł i/lub hasło, które skróci komunikat do kilku słów. Powinno być łatwe do zapamiętania i przyciągać uwagę.
 3. Grafika i Obrazy:
  • Wybierz lub stwórz grafikę i obrazy, które doskonale oddają przekaz plakatu. Staraj się używać wysokiej jakości grafik, które są czytelne i przyciągają uwagę.
 4. Kolory i Kontrast:
  • Dobierz kolory zgodnie z przekazem i emocjami, jakie chcesz wywołać. Skorzystaj z kontrastu, aby ważne elementy wyróżniały się.
 5. Czytelność Tekstu:
  • Upewnij się, że tekst jest czytelny z różnych odległości. Wybierz odpowiednią czcionkę i rozmiar, a także zadbaj o kontrast między tekstem a tłem.
 6. Rozmiar Plakatu:
  • Wybierz odpowiedni rozmiar plakatu zgodnie z miejscem, gdzie będzie wyświetlany. Plakaty miejskie mogą wymagać innego podejścia niż plakaty wewnątrz pomieszczeń.
 7. Przestrzeń Pustą:
  • Pozostaw przestrzeń pustą, aby unikać zagraconego wyglądu. Umieść istotne elementy w kluczowych obszarach, zgodnie z zasadą hierarchii.
 8. Znaczące Informacje:
  • Wyróżnij najważniejsze informacje, takie jak data, miejsce, godzina, i inne szczegóły. Unikaj zbyt dużej ilości tekstu, aby nie przytłoczyć odbiorcy.
 9. Spójność Z Marką:
  • Jeśli projektuje się plakat dla firmy, upewnij się, że jest zgodny z identyfikacją wizualną marki, używając logo, kolorów i czcionek zgodnych z resztą materiałów reklamowych.

Następny etap to prawidłowe przygotowanie pliku do druku:

Twoje zdjęcia i tekst są już gotowe do użycia, a projekt graficzny jest sensownie rozmieszczony. Teraz, przed przejściem do drukowania plakatów, zalecamy sprawdzenie kilku kluczowych elementów, aby zapewnić optymalne rezultaty:

 1. Rozdzielczość Plakatu i Grafik:
  • Sprawdź, czy cały plakat do druku ma przynajmniej 300 pikseli na cal (ppi), a każda z używanych grafik jest w dobrej jakości. To zabezpieczy przed utratą ostrości podczas drukowania.
 2. Kolorystyka
  • Upewnij się, że kolorystyka projektu została ustawiona na CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black), aby zgodnie z normami drukarskimi.
 3. Wielkość Tekstu:
  • Upewnij się, że każdy tekst ma przynajmniej 5 punktów (czarny) lub 7 punktów (barwny). To ważne dla czytelności, zwłaszcza w przypadku mniejszych czcionek.
 4. Elementy Tekstowe Jako Krzywe:
  • Zamień wszystkie elementy tekstowe na krzywe, aby uniknąć ewentualnych problemów z czcionkami podczas drukowania.
 5. Format Pliku:
  • Potwierdź, że plik projektu jest w odpowiednim formacie, takim jak PDF, JPG lub TIFF, zależnie od wymagań drukarni. Nasza drukarnia akceptuje pliki we wszystkich powyższych formatach.
 6. Marginesy i Spady:
  • Dodaj odpowiednie marginesy i spady, aby uniknąć obcięcia ważnych elementów podczas procesu drukowania i obróbki.

Sprawdzenie tych szczegółów przed drukowaniem pozwoli uniknąć potencjalnych problemów i zagwarantuje, że ostateczny plakat będzie prezentował się profesjonalnie.

Ostatni krok to wybór odpowiedniego papieru do druku

Wybór odpowiedniego papieru na plakaty zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj plakatu, rodzaj druku, zamierzony efekt wizualny i budżet. Oto kilka popularnych rodzajów papieru używanego do druku plakatów:

 1. Papier Kredowy:
  • To jedna z najpopularniejszych opcji. Papier kredowy jest gładki i świetnie nadaje się do druku plakatów o wysokiej jakości, szczególnie jeśli chcesz uzyskać żywe kolory i ostry tekst.
 2. Papier Offsetowy:
  • To bardziej ekonomiczna opcja. Jeżeli potrzebujesz wydrukować bardzo dużą ilość plakatów przy ograniczonym budżecie to wybór papieru offsetowego będzie idealny. Papier ten sprawdzi się również jeżeli chcesz aby twoje plakaty przywoływały na myśl czasy kiedy to plakaty były właściwie jedyną formą reklamy zewnętrznej.

Gotowy do druku? 🖨️🎨 #Drukowanie #ProjektGraficzny #PrzygotowanieDoDruku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę