Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Co warto wiedzieć o druku offsetowym?


Druk offsetowy jest powszechnie stosowaną techniką drukarską do produkcji wysokiej jakości, masowej produkcji druków, takich jak gazety, czasopisma, plakaty, etykiety i wiele innych.

Oto kilka kluczowych informacji dotyczących druku offsetowego:

1. W jaki sposób powstaje druk offsetowy?

 • Przygotowanie graficzne: Na początku konieczne jest przygotowanie projektu graficznego, który będzie drukowany. To obejmuje m.in. skomponowanie i przygotowanie obrazu oraz tekstu w programie graficznym.
 • Przygotowanie płyty drukowej (cylindra): Projekt graficzny jest następnie przenoszony na płytę. W przypadku druku offsetowego najczęściej stosuje się metalowe płyty pokryte warstwą światłoczułą. Za pomocą procesu fotograficznego na płycie tworzy się obszary, które przyciągają atrament, a obszary nieświatłoczułe odbijają go.
 • Ustawianie maszyny drukarskiej: Płyty drukowe są umieszczane na wałkach drukarki offsetowej. W tym etapie ustawia się kolory, przyporządkowuje im odpowiednie atramenty i kontroluje inne parametry, aby uzyskać pożądane efekty kolorystyczne i jakościowe.
 • Przenoszenie obrazu na wałek gumowy: Po ustawieniu maszyny drukarskiej, obraz z płyty drukowej przenoszony jest na wałek gumowy. Ta gumowa powierzchnia służy jako tzw. cylindry transferowe, które przenoszą obraz na papier.
 • Drukowanie: Teraz maszyna drukarska jest gotowa do rozpoczęcia procesu drukowania. Papier jest przesuwany pod cylindrami transferowymi, gdzie atrament przenoszony jest z wałka gumowego na papier, tworząc ostateczny wydruk.
 • Suszenie: Po zakończeniu procesu drukowania arkusze papieru są poddawane procesowi suszenia, aby atrament mógł się utrzymać na powierzchni i aby wydruki były gotowe do dalszego przetwarzania lub dystrybucji.

2. W jakich nakładach oraz na jakich materiałach drukuje się offsetowo?

Druk offsetowy jest używany w różnych branżach i znajduje zastosowanie w szerokim zakresie nakładów oraz na różnych materiałach drukarskich. Oto kilka przykładów:

 1. Nakłady:
  • Wysokie nakłady: Druk offsetowy jest efektywny przy produkcji dużych nakładów. Jest to jedna z najbardziej kosztowo efektywnych technik drukarskich przy masowej produkcji.
  • Gazety i czasopisma: Druk offsetowy jest powszechnie stosowany do drukowania gazet i czasopism ze względu na potrzebę szybkiego i efektywnego drukowania dużych ilości egzemplarzy.
  • Reklama masowa: Druk offsetowy jest idealny do produkcji ulotek, broszur, plakatów i innych materiałów reklamowych, które mają być szeroko rozpowszechniane.
 2. Materiały drukarskie:
  • Papier: Druk offsetowy jest najczęściej stosowany do drukowania na papierze, zarówno matowym, jak i błyszczącym, o różnych gramaturach. Może być używany do drukowania na papierze kredowym, offsetowym, gazetowym itp.
  • Tektura: W druku offsetowym można drukować na tekturze, co jest ważne przy produkcji opakowań kartonowych, pudełek, etykiet itp.
  • Folie: Druk offsetowy jest również wykorzystywany do drukowania na foliach, szczególnie w przypadku etykiet samoprzylepnych i opakowań z folii.
  • Materiały syntetyczne: Druk offsetowy może być stosowany do drukowania na specjalnych materiałach syntetycznych, co jest przydatne w przypadku produkcji etykiet trwałych, odporonych na warunki atmosferyczne.
 3. Produkcja opakowań:
  • Druk offsetowy jest często używany w produkcji opakowań, zarówno tekturowych, jak i etykiet, ze względu na zdolność do precyzyjnego odwzorowania kolorów i detali na różnych powierzchniach.
 4. Wydawnictwa:
  • Książki, czasopisma i inne publikacje książkowe są często drukowane offsetowo ze względu na potrzebę produkcji dużej ilości egzemplarzy przy zachowaniu wysokiej jakości druku.

Druk offsetowy jest uniwersalny i może być dostosowany do różnych materiałów drukarskich, co sprawia, że jest powszechnie stosowany w przemyśle poligraficznym do różnych celów i projektów.

3. Czy w druku offsetowym można stosować uszlachetnienia?

W druku offsetowym można stosować różnorodne techniki uszlachetniające, które mają na celu podniesienie estetyki i atrakcyjności wydruku. Uszlachetnienia te mogą dodawać elementy dekoracyjne, poprawiać trwałość, a także wpływać na wrażenia wizualne i sensoryczne. Oto kilka popularnych uszlachetnień stosowanych w druku offsetowym:

 1. Lakierowanie:
  • Lakier UV: Nakładany jest po zakończeniu procesu drukowania i utwardzany promieniowaniem UV. Zapewnia wysoki połysk, zwiększa trwałość oraz ochronę przed zarysowaniami.
  • Lakier dyspersyjny: Jest to rodzaj lakieru, który może być nakładany za pomocą cylindrów drukarskich w trakcie procesu drukowania. Może zapewniać efekt matowy, półmatowy lub połyskujący.
 2. Tłoczenie i foliowanie:
  • Tłoczenie: Polega na nadawaniu wydrukom trójwymiarowych, wypukłych wzorów, co dodaje teksturę i efekt dotykowy.
  • Foliowanie: Stosuje się cienką folię, najczęściej metaliczną lub holograficzną, na powierzchnię wydruku za pomocą specjalnych wałków. Nadaje to efekt błysku i elegancji.
 3. Embossing (wypukłe tłoczenie):
  • Wypukłe tłoczenie powoduje, że pewne obszary są uniesione, co nadaje wydrukom trójwymiarowy efekt. Jest często używane do podkreślania logo, tekstu lub innych kluczowych elementów projektu.
 4. Metaliczne atramenty:
  • Stosowanie metalicznych atramentów, takich jak złoto lub srebro, może dodatkowo podnieść wartość estetyczną wydruku.
 5. Efekty specjalne:
  • Dodatkowe efekty, takie jak brokat, efekt perłowy, czy świecące atramenty fluorescencyjne, mogą być używane dla uzyskania unikalnych i atrakcyjnych efektów wizualnych.

Uszlachetnienia te pozwalają na uzyskanie wydruków o większej wartości dodanej, co może być istotne w przypadku projektów wymagających podniesienia poziomu estetyki, luksusu czy różnicowania się na rynku.

4. Zalety i wady druku offsetowego.

Druk offsetowy, choć jest jedną z najbardziej powszechnych i skutecznych technik drukarskich, ma swoje zalety i wady. Oto kilka z nich:

Zalety druku offsetowego:

 1. Wysoka jakość druku: Druk offsetowy charakteryzuje się doskonałą jakością druku, zdolnością do odwzorowania subtelnych detali oraz szeroką gamą kolorów. Jest szczególnie efektywny w reprodukcji obrazów o wysokiej rozdzielczości.
 2. Skuteczność przy dużych nakładach: To jedna z najbardziej ekonomicznych technik drukarskich przy produkcji dużych ilości wydruków. Koszty jednostkowe znacznie maleją w miarę wzrostu nakładu, co sprawia, że jest idealny do masowej produkcji.
 3. Wszechstronność materiałowa: Druk offsetowy może być stosowany na różnych materiałach drukarskich, takich jak papier, tektura, folie czy materiały syntetyczne. To sprawia, że jest szeroko stosowany w różnych branżach i zastosowaniach.
 4. Precyzyjne odwzorowanie kolorów: Druk offsetowy pozwala na precyzyjne dostosowanie kolorów i uzyskanie wysokiej jakości reprodukcji kolorów, co jest szczególnie ważne w przypadku projektów wymagających dokładnej korelacji kolorów.
 5. Możliwość zastosowania uszlachetnień: Druk offsetowy łatwo integruje się z różnymi technikami uszlachetniającymi, takimi jak lakierowanie, tłoczenie, foliowanie czy efekty specjalne, co pozwala na uzyskanie unikalnych efektów wizualnych.
 6. Wydajność i szybkość produkcji: Druk offsetowy umożliwia szybkie i wydajne drukowanie dużych ilości, co jest istotne w przypadku projektów wymagających krótkich terminów realizacji.

Wady druku offsetowego:

 1. Długi czas przygotowania: Proces przygotowania do druku offsetowego, takie jak przygotowanie płyt, ustawianie maszyny, może być czasochłonny. To sprawia, że dla krótkich nakładów może być mniej efektywny.
 2. Ograniczone możliwości personalizacji: Druk offsetowy nie jest idealny do personalizacji indywidualnych egzemplarzy, co jest bardziej charakterystyczne dla nowoczesnych technologii druku cyfrowego.
 3. Wzmożone ryzyko odpadów: W trakcie przygotowywania maszyny drukarskiej do produkcji może wystąpić odpad materiałów, zwłaszcza przy krótkich nakładach, co wpływa na koszty produkcji.
 4. Suszenie atramentu: Konieczność suszenia atramentu po zakończeniu procesu drukowania może wpływać na czas realizacji i dostarczania gotowych wydruków.

Mimo tych wad, druk offsetowy pozostaje jedną z najważniejszych i najczęściej stosowanych technik drukarskich, szczególnie w przypadku masowej produkcji wysokiej jakości wydruków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę