Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Rodzaje papieru w druku

W druku wykorzystuje się różne rodzaje papieru, zależnie od rodzaju druku, jego zastosowania i preferencji klienta. Poniżej przedstawiam kilka popularnych rodzajów papieru używanych w druku:

1. Papier kredowy błyszczący:

  • Jest to jedna z najczęściej używanych odmian papieru w druku kolorowym, reklamowym i wydawniczym. Charakteryzuje się gładką powierzchnią i wysokim połyskiem, co pozwala na doskonałe odwzorowanie kolorów i detali. Papier kredowy jest często stosowany do druku broszur, ulotek, katalogów i plakatów.

2. Papier kredowy matowy:

  • Papier matowy ma chropowatą powierzchnię i nie posiada połysku, co sprawia, że jest bardziej przyjemny w dotyku. Jest często wykorzystywany do druku książek, czasopism, folderów i wizytówek. Papier matowy zapewnia dobrą czytelność tekstu.

3. Papier gazetowy:

  • Ten rodzaj papieru jest stosowany głównie do druku gazet, czasopism i ulotek. Charakteryzuje się niską wagą i grubością, co sprawia, że jest ekonomicznym wyborem dla dużych nakładów. Papier gazetowy ma zazwyczaj matową powierzchnię i jest bardziej podatny na prześwitywanie tekstu niż inne rodzaje papieru.

4. Papier offsetowy:

  • Papier offsetowy jest powszechnie stosowany do druku książek, folderów, katalogów i materiałów biurowych. Charakteryzuje się gładką powierzchnią i wysoką białością, co pozwala na doskonałe odwzorowanie detali i kolorów. Papier offsetowy jest wytrzymały i dobrze nadaje się do druku dwustronnego.

5. Papier samoprzylepny:

  • Papier samoprzylepny to rodzaj papieru wyposażonego w warstwę kleju, która umożliwia przyklejenie go do różnych powierzchni. Jest powszechnie stosowany do druku etykiet, naklejek, znaczników cenowych i opakowań. Papier samoprzylepny występuje w różnych grubościach i gramaturach, w zależności od zastosowania.

6. Papier ozdobny:

  • Papier ozdobny jest często wykorzystywany do druku zaproszeń, kartek świątecznych, kart okolicznościowych i innych materiałów o charakterze dekoracyjnym. Jest dostępny w różnych wzorach, fakturach i kolorach, co pozwala na tworzenie unikalnych projektów.

7. Papier z recyklingu:

  • Papier z recyklingu jest produkowany z materiałów wtórnych, co sprawia, że jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny papier. Jest stosowany do druku różnego rodzaju materiałów, od ulotek i katalogów po opakowania i notesy. Papier z recyklingu może mieć różną jakość i wygląd w zależności od procesu produkcji i składu surowców.

Wybór odpowiedniego rodzaju papieru jest ważny dla ostatecznego efektu druku, dlatego warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby i preferencje przed podjęciem decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę