Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Głębokość czerni może się różnić! Jak więc przygotować plik w pięciu prostych krokach, aby uzyskać prawdziwie czarny wydruk?


Projekt jest już gotowy i czeka jedynie na wydruk? Zastanawiasz się czy twoje wizytówki wyjdą w pełnej czerni? Jednak czy na pewno wszystko jest już odpowiednio przygotowane? Jeśli elementy mają być czarne, istnieje ryzyko, że na wydruku będą one całkiem inne, nie takie jakie się możesz spodziewać. Co więc zrobić, aby czerń pozostała czarna? Sprawdź wskazówki od naszej drukarni!

Zapoznaj się ze wskazówkami wybranej drukarni!
Praktycznie każda profesjonalna drukarnia udostępnia klientom wskazówki dotyczące przygotowania plików do druku. Na naszej stronie również znajdziesz potrzebne wskazówki przygotowania pliku pod druk cyfrowy lub offsetowy. Ich przestrzeganie pomoże uniknąć problemów z nieodpowiednimi wydrukami. Dowiesz się także, co sprawdzimy, co jesteśmy w stanie poprawić a co leży w kwestii przygotowania przez klienta.

Przygotuj projekt do druku!
Domyślnie do druku używamy kolorystyki CMYK. Dla małych tekstów i drobnych, czarnych elementów (np. cienkich ramek), barwy należy ustawić tak, aby używana była tylko składowa K, czyli: C: 0 M: 0 Y: 0 K: 100.
Aby uzyskać intensywniejszy odcień czarnego (Rich Black) należy ustawić wartość: C: 60 M: 60 Y: 60 K: 100.
Dlaczego? Drukarka jest precyzyjnym urządzeniem, ale typ oraz odcień białego koloru papieru również ma znaczenie.

Nadruk czarnych elementów na wydrukach!
Czarna farba nie pokrywa idealnie. Dlatego zalecamy, aby czarne elementy były nadrukowywane na inne, umieszczone na warstwie poniżej. To sprawi, że czarny będzie jeszcze bardziej intensywny!Jeśli chcesz mieć duży, czarny napis na kolorowym tle, nie pozostawiaj białej przestrzeni na ten element! W druku zdarzają się przesunięcia w takim przypadku może pojawić się drugi biały napis.

Odcienie czerni w stosunku do nadruku!
W bardziej skomplikowanych projektach, gdzie czarne elementy przysłaniają inne kolory, zastosowanie odpowiedniej mieszanki jest konieczne. Wystarczy dodać do czerni inne składowe, na przykład C lub M. Ile? Odpowiadamy i zalecamy:

  1. C: 30 M: 30 Y: 0 K: 100, gdy żaden kolor nie dominuje,
  2. C: 30 M: 40 Y: 0 K: 100, jeśli dominuje czerwień,
  3. C: 40 M: 30 Y: 0 K: 100, jeśli dominuje niebieski.

Z taką ilością informacji o różnościach w czerni jesteś w stanie precyzyjnie dobrać prawidłowy odcień i być pewny, że wyjdzie niemal taki sam!

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w przygotowaniu grafiki z czarnymi elementami. W razie dodatkowych pytań zapraszamy na naszą stronę internetową, na wszystkie pytania z chęcią odpowiemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę