Drukarnia Fiolet Katowice – Blog o poligrafii

Ciekawostki i porady na temat druku oraz wieści z Drukarni Fiolet w Katowicach.

drukarnia fiolet

Częste błędy przy przygotowaniu plików do druku? O czym musisz wiedzieć? Kluczowe wskazówki aby uniknąć niedociągnięć!

Przy tworzeniu materiałów reklamowych istotne jest nie tylko atrakcyjne wzornictwo, które przyciąga uwagę od pierwszego spojrzenia. Równie ważne jest właściwe przygotowanie plików do druku. Nasz zespół zawsze dokładnie sprawdza ich poprawność, jednak należy pamiętać, że pewnych błędów nie da się naprawić po przesłaniu ich do drukarni.

1. Brak marginesów w projekcie

W przypadku każdego projektu istotne jest określenie marginesów, czyli tzw. spadów. Jest to istotny aspekt, który niestety często jest pomijany. Marginesy pozwalają uniknąć fizycznych błędów w druku, wynikających z niedokładności urządzeń introligatorskich. Dlatego jeśli planujesz drukować większą ilość np. katalogów lub plakatów, upewnij się, że elementy graficzne – zarówno tekst, jak i obrazki – wychodzą co najmniej 3 mm poza końcowy rozmiar produktu. Dzięki temu unikniesz niedoskonałości lub braków, które mogą pojawić się podczas cięcia materiałów.

2. Ustawienie przestrzeni kolorystycznej CMYK

Pamiętaj, że kolory na wydruku mogą różnić się od tych, które widzisz na ekranie komputera. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zadbaj o ustawienie w plikach projektowych przestrzeni kolorów CMYK, a nie RGB. Paleta CMYK zapewni, że materiały reklamowe, które zlecasz do wykonania w naszej drukarni online, będą wyglądały zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, a kolory będą nasycone.

3. Ustawienie odpowiedniej rozdzielczości projektu

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wydruku materiałów reklamowych, upewnij się, że pliki projektowe mają odpowiednią rozdzielczość. Dla ulotek, broszur czy czasopism lub innych podobnych formatów zalecamy ustawienie minimalnej rozdzielczości na poziomie 300 DPI. Dzięki temu zapewniasz odpowiednie nasycenie kolorów i ostrość bez ryzyka, że podobne odcienie się zleją.

4. Konwersja fontów na krzywe

Następny istotny aspekt to konwersja fontów na krzywe. Przekształcenie wszystkich fontów na krzywe powoduje zamianę ich na zapis matematyczny. Dzięki temu masz pewność, że niezależnie od używanego oprogramowania w drukarni, fonty będą wyglądały dokładnie tak samo jak w projekcie – zarówno pod względem jakości (bez rozmycia), jak i stylu.

5. Zachowanie odpowiedniej odległości od krawędzi projektu

Pamiętaj również o zachowaniu odpowiedniej odległości od krawędzi projektu, szczególnie miejsca, które zostanie zadrukowane. Dla materiałów, które nie będą składane, np. jednostronnych ulotek, musisz wziąć pod uwagę margines wewnętrzny. Natomiast dla katalogów klejonych ważne jest również zachowanie marginesu od krawędzi klejonej, aby tekst nie znalazł się w części grzbietowej.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek od naszego zespołu pomoże ci przygotować poprawnie plik dla drukarni bez najmniejszych problemów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę